SILVER & METAL / Brass, Copper and Tin / Fat / skålfat 14204096
nr 1420 4096
Fat / skålfat
12 pieces, tin, 18th/19th century, diameter: 21-45, wear, damages.
12 st, Tenn, 1700-/1800-tal, diameter: 21-45 cm
Condition: slitage, skador
1000
SEK 1100
Monday September 27 2021
at 20:07:47
800 kr
900 kr (Robot)
1.000 kr
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn